(+48) 790 209 315 sklep@arteka.com.pl

Jak dopasować kolor drzwi do podłogi?

Jak dopasować kolor drzwi do podłogi w zależności od stylu i wystroju mieszkania?

W zależności od koncepcji stylu i wystroju Twojego mieszkania, drzwi mogą być mało widoczne, albo dzięki odpowiedniej wyrazistości nadawać Twojemu wnętrzu określony i wyjątkowy charakter. Drzwi i podłoga powinny razem tworzyć harmonijną całość, gdyż te elementy wnętrza zmienia się najrzadziej.

Decyzja o wyborze konkretnego koloru może wydawać się o tyle trudna, że na rynku dostępna jest niemal nieograniczona liczba wybarwień, wzorów i faktur, zarówno skrzydeł drzwiowych, jak i paneli podłogowych. Jeśli zastosujesz się jednak do kilku naszych prostych porad – zgrasz tę nierozłączną parę idealnie.

Sposoby doboru drzwi do podłogi

Podstawowy sposób doboru drzwi do podłogi, to zasada podobieństwa – gdy drzwi i podłoga mają zbliżony kolor i zbliżoną fakturę drewna. Oczywiście jest pewien margines, tj. mogą być o ton jaśniejsze lub ciemniejsze, dzięki czemu Twoje wnętrze nadal będzie wyglądać harmonijnie.

Kierując się tą zasadą postaw raczej na jeden rodzaj drewna, a w przypadku okleiny wybierz taką, która imituje ten sam gatunek drzewa. Dlaczego? Wiąże się to nie tylko z podobnym wybarwieniem, ale także usłojeniem, tak bardzo charakterystycznym np. dla klonu, dębu, czy orzecha.

Identyczna kolorystyka drzwi i podłogi szczególnie efektownie prezentuje się przy ciemnych parkietach z drewna egzotycznego, takiego jak heban czy palisander. Jeżeli natomiast preferujesz podłogę dębową, pomyśl zdecydowanie o drzwiach w kolorze białym.

Alternatywną i cekawą propozycją jest wykorzystanie mocnego kontrastu. Dzięki temu wystrój wnętrza Twojego mieszkania będzie bardziej wyrazisty. Łącząc jasne i ciemne kolory uzyskujesz większą swobodę w dobieraniu innych elementów wyposażenia Twoich pomieszczeń.

W takim zestawieniu świetnie prezentują się skrzydła w wybarwieniu – ciemny orzech, wenge lub heban z jasnymi gresami czy kamieniami naturalnymi. Wariant z kontrastami jest oczywiście większym wyzwaniem, ponieważ wiąże się z ryzykiem zestawienia niewłaściwie dobranych kolorów.

Studio Arteka proponuje w stałej ofercie drzwi Porta, dostępne w ponad 100 kolorach standardowych, które możesz uzupełniać tysiącem wybarwień z palety RAL i NCS, dostępnych w wybranych kolekcjach w ofercie niestandardowej. Dzięki temu dobór drzwi do koloru i struktury Twojej podłogi jest dużo łatwiejszy.

Biel modnym kolorem również dla drzwi

Białe drzwi, w połączeniu z różnymi odcieniami bieli (np. kość słoniowa) tworzą wnętrze o charakterze romantycznym. Natomiast skomponowane z odcieniami szarości i czerni pasują idealnie do przestrzeni nowoczesnej. Biel pomaga także zmniejszyć intensywność innych barw, dlatego spokojnie możesz eksperymentować z kolorami i białymi drzwiami.

Drzwi w jasnych barwach

Jasne drzwi dają poczucie przestrzeni i swobody. W pomieszczeniach, w których dominują intensywne kolory ścian lub mebli, jasna barwa łagodzi kontrast, podkreślając przy tym swój styl. Jasne drzwi prezentują sią idealnie z pastelowymi barwami otoczenia. Taka kompozycja dodaje ciszy w pokoju dziecięcym, a u nastolatka nieco romantycznego wymiaru.

Drzwi w ciemniejszych kolorach

Mogą mieć one różne tony – od oliwki do pomarańczowego. Drzwi z takiego rodzaju drewna pasują zarówno do wnętrz stylowych, jak i nowoczesnych. W takiej tonacji kolorystycznej są na tyle uniwersalne, że wyśmienicie komponują się z wieloma rodzajami mebli i różnymi kolorami akcesoriów dekoracyjnych. To uniwersalne rozwiązanie na lata…

Drzwi ciemne – klasyka

Ciemne drzwi stosuj we wnętrzach klasycznych. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie niezależność i lubią podkreślić swój indywidualizm. Ciemne odcienie tworzą naturalne tło dla kontrastów, stosowanych w nowoczesnych dodatkach i surowych formach. Uważaj jednak, aby takie drzwi nie zdominowały całego Twojego pomieszczenia.

Studio Arteka spełnia Twoje oczekiwania niezależnie od tego, który styl preferujesz: minimalistyczny, retro, klasyczny, skandynawski, francuski, czy rustykalny.

Źródło: www.blogporta.pl