(+48) 790 209 315 sklep@arteka.com.pl

Każdy dom zaczyna się od drzwi

Przemyślany wybór drzwi…

Nie  wiesz od czego zacząć i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? Bez obaw – jak wybrać drzwi idealnie dopasowane do Twojego domu podpowie Specjalista ARTEKA. Wydaje się, że drzwi, to jeden z podstawowych elementów wyposażenia wnętrza. Tymczasem, jak zgodnie potwierdzają opinie sprzedawców, niewielu Klientów zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę drzwi to nie tylko skrzydło!

Większość Klientów dopiero w salonie sprzedaży dowiaduje się, że aby zamówić kompletne drzwi musi wybrać: model skrzydła i rodzaj ościeżnicy. Istotne są również dodatkowe akcesoria: np. wkładka patentowa, rodzaj wentylacji (w drzwiach łazienkowych), wzór szyby. Dlatego już na etapie przeglądania katalogów zwracaj baczną uwagę na to, co otrzymujesz w cenie drzwi, a za co będziesz musiał dopłacić.

Obliczamy cenę drzwi?

CENA SKRZYDŁA + CENA OŚCIEŻNICY + CENA AKCESORIÓW = CENA DRZWI

O czym powinieneś pamiętać, rozpoczynając poszukiwania idealnych drzwi?

Przede wszystkim – przeznaczenie drzwi – czy będą zamontowane na zewnątrz domu, czy wewnątrz pomieszczeń. Zupełnie inne parametry techniczne są istotne przy zakupie drzwi zewnętrznych, a inne przy wewnętrznych. Drzwi zewnętrze to takie, które stanowią wejście do budynku, natomiast jako drzwi wewnętrzne określamy zarówno drzwi wejściowe do mieszkania, jak i wewnątrzlokalowe, oddzielające poszczególne pokoje.

Kluczowe parametry przy wyborze drzwi zewnętrznych

Drzwi zewnętrzne narażone są na czynniki atmosferyczne: deszcz, słońce, wiatr. Zwróć więc uwagę na wykończenie powierzchni drzwi i system uszczelnienia. Drzwi zewnętrzne stanowią istotną barierę termiczną, chroniąc domowników przed zmianami temperatury na zewnątrz.

Właśnie dlatego przy wyborze takich drzwi zwróć szczególną uwagę na współczynnik przenikalności cieplnej Ud – im współczynnik jest niższy, tym lepiej. Jeżeli zależy Ci na wspomnianych właściwościach, oczekiwania te spełniają energooszczędne drzwi w ofercie Porta z kolekcji Eco NORD, Eco POLAR oraz drzwi pasywne z kolekcji Eco POLAR PASSIVE.

Powyższe modele drzwi wyposażone są dodatkowo w zabezpieczenia antywłamaniowe, uniemożliwiające wyważenie drzwi.

Na co mam zwrócić uwagę, kupując drzwi wejściowe do mieszkania?

Drzwi wewnętrzne wejściowe, np. do mieszkania w bloku możesz zamówić w tej samej okleinie, co drzwi wewnątrzlokalowe. Oceniając funkcjonalność – odpada konieczność ochrony przed bardzo niskimi temperaturami, gdyż nie są one, jak drzwi zewnętrzne narażone na nieprzyjazne warunki pogodowe.

Drzwi wejściowe powinny gwarantować bezpieczeństwo – dopytaj, czy wybrane drzwi są antywłamaniowe, czy tylko wzmocnione. Przy wyborze kieruj się banalną zasadą – im wyższa klasa antywłamaniowa, tym lepiej.

Przez cały dzień słyszę rozmowy sąsiadów i odgłosy z klatki. Jak temu zaradzić?

Trudno wyciszyć mieszkanie, gdy parametry akustyczne ścian są niewystarczające. Możesz uzyskać jednak pewien komfort, inwestując w drzwi z izolacją na poziomie 32 dB – standard w przypadku drzwi wejściowych Porta. Jeśli zależy Ci na podwyższonym komforcie, zainteresuj się kolekcją drzwi wejściowych Porta GRANIT o izolacyjności akustycznej na poziomie 36 dB.

Teraz pora na drzwi, oddzielające poszczególne pomieszczenia

Wybierając drzwi wewnętrznych, mieć na uwadze trzy aspekty: wyciszenie, przeszklenie, rodzaj zamka. Gdy kluczowe jest dla Ciebie wyciszenie pokoju i mocne zaciemnienie, wybieraj modele pełne (bez przeszklenia) zwracając dodatkowo uwagę na konstrukcję drzwi i odpowiednie wypełnienie.

Skrzydła drzwiowe pełne o konstrukcji płycinowej, wypełnione płytą wiórową najlepiej wyciszą pokój śpiącego malucha. Natomiast z pokoju nastolatka, odkrywającego muzykę rockową wypuszczą do mieszkania najmniej decybeli. Doskonałą izolację akustyczną gwarantuje również wybór skrzydeł ramiakowych – nie posiadają one wypełnienia, na ich konstrukcję składają się ramiaki poziome i pionowe, połączone w całość jak puzzle.

A co z drzwiami do łazienki?

W przypadku drzwi łazienkowych ważna jest przede wszystkim intymność. Przy wyborze zwracaj uwagę na stopień przeszklenia oraz rozwiązania, zapewniające odpowiednią wentylację. Jeżeli posiadasz w łazience piecyk gazowy – musisz zadbać o wystarczającą cyrkulację powietrza. Dlatego zalecamy się zastosowanie kratki wentylacyjnej.

Jeśli nie stosujesz tego typu ogrzewania – możesz pozwolić sobie na wybór innych rozwiązań: tuleje, podcięcie wentylacyjne lub szczelina wentylacyjna. W łazience – zwłaszcza gdy jej powierzchnia jest mała – rozważ wyposażenie drzwi w lustro, dzięki czemu optycznie powiększysz pomieszczenie.

Funkcjonalność drzwi

Każde wnętrze wymaga indywidualnego podejścia, a my rozumiemy to doskonale! Dlatego oferujemy drzwi w wersjach: jednoskrzydłowych i dwuskrzydłowych oraz rozwieranych i przesuwnych. Dobierając skrzydło do konkretnego pomieszczenia, zweryfikuj ciągi komunikacyjne w mieszkaniu i zastanów się, jak  mają otwierać się drzwi – do wnętrza, czy na zewnątrz pomieszczenia, na lewą czy prawą stronę. To bardzo ważne w kontekście funkcjonalności…

Pamiętaj również, że drzwi powinny otwierać się na pustą ścianę, nie mogą  zasłaniać włączników światła, a po otwarciu nie powinny wchodzić w kolizję z innymi otwartymi drzwiami.

Rozwiązania niestandardowe

Tam, gdzie szczególnie zależy Ci na oszczędności powierzchni, możesz zastosować drzwi w wersji łamanej lub przesuwnej. System wewnątrzścienny jest bardzo praktyczny – całą konstrukcję zabudowuje się ścianką kartonowo-gipsową, dzięki czemu drzwi po prostu „chowają się” w ścianie. Drzwi łamane najczęściej znajdują zastosowanie w szafach wnękowych i garderobach.

Bogata oferta kolorów i oklein

Personalizacja drzwi, to jeden z bardzo wyraźnych trendów w stolarce otworowej. Studio Arteka proponuje drzwi Porta, dające możliwość wyrażenia siebie poprzez realizację Twojego indywidualnego projektu. W wielu kolekcjach lakierowanych (np. Porta GRANDE) możesz zmienić kolor na dowolny dostępny w palecie RAL.

W kolekcjach z frezowanymi wzorami (np. Porta VECTOR Premium) jesteśmy w stanie zrealizować wzory, zaprojektowane samodzielnie przez Ciebie. Dodatkowo możesz wybierać w kolorach i fakturach – począwszy od gładkich i jednolitych drzwi lakierowanych, poprzez te pokryte nowoczesnymi okleinami syntetycznymi z wyczuwalną dotykiem strukturą drewna – kończąc na wyjątkowych drzwiach, pokrytych okleiną naturalną. Wybór jest naprawdę ogromny!

Na koniec ostatnia podpowiedź. Zachęcamy do równoczesnego zamówienia drzwi i montażu

Dlaczego? Obniży to całkowity koszt Twojej inwestycji w drzwi. W salonie sprzedaży Arteka warto też zapytać o montaż extra (autoryzowany), który do 5 lat wydłuża gwarancję na Twoje drzwi. Autoryzowana Grupa Montażowa Arteka wykona też odpowiednie pomiary otworów w murze, co gwarantuje wyprodukowanie drzwi o właściwych wymiarach.

Źródło: www.blogporta.pl