(+48) 790 209 315 sklep@arteka.com.pl

Styl skandynawski w aranżacji wnętrz. Czym dokładnie się charakteryzuje?

Subtelna elegancja stylu skandynawskiego w urządzaniu mieszkania

Mimo że Skandynawia często jest kojarzona z surowym i zimnym klimatem, to właśnie styl zaczerpnięty z tego rejonu zaskarbił sobie olbrzymią sympatię osób, planujących urządzenie własnego mieszkania. Odzwierciedla bowiem perfekcyjnie gust ludzi, którzy cenią prostotę, symetrię i subtelną elegancję.

Geneza powstania

Skandynawska forma powstała wskutek przeniesienia panującej tam aury do mieszkań i domostw. Zamiłowanie do otaczającej przyrody, które poniekąd wpisane jest w skandynawski charakter, spowodowało zarażeniem kuchni, łazienek i salonów naturą. Wszak trzeba urodzić się osobą wrażliwą na piękno otaczającego świata, żeby zdecydować się na taki wystrój. Ważną rolę w procesie kształtowania się tej mody pełnił również minimalizm. Z jednej strony będący domeną ludzi oszczędnych, z drugiej- skorych do utrzymywania porządku i ładu. A tacy są stereotypowi mieszkańcy Szwecji, Danii i Norwegii.

 

Kolory

Znakiem rozpoznawczym aranżacji jest silne nasilenie bieli. Kolor ten jest nieodłącznym elementem skandynawskiego stylu. Utożsamiany z harmonią i czystością odpowiada także za nawiązanie do śnieżnych, zimowych krajobrazów. Często spotykaną praktyką jest łączenie na zasadzie kontrastu barw jasnych z odcieniami brązu, czerni i szarości. Taki zabieg szczególnie przeznaczony jest do kuchni i salonów. Z kolei wplatając kolorowe akcenty w postaci różnobarwnych obrazów (szczególnie w przypadku pokojów gościnnych) i odniesień do nadmorskich widoków (głównie łazienki), uzyskuje się prawdziwy urok całej Skandynawii.

Przywiązanie do drewna

Skandynawski design co prawda korzysta z surowych, głównie chłodnych kolorów, lecz wcale nie oznacza to, że uzyskanie cieplejszego wystroju jest rozwiązaniem trudnym do osiągnięcia. Wtedy do gry wchodzi drewno. Blaty, szafki, meble na wymiar – wszystko to potrafi ocieplić wnętrze, wzmacniając jednocześnie poczucie obcowania z przyrodą w każdym pomieszczeniu.

Górują w tym surowe, symetryczne kształty. Meble w zdecydowanej większości pozbawione są wypukłości, a palmę pierwszeństwa mają prostokąty i kwadraty. Oczywiście wszelkie formy bardziej ekscentrycznych figur geometrycznych również znajdą zastosowanie w aranżacji, jednak tylko i wyłącznie w przypadku ozdób.

Dekoracje

Pomimo jednoznacznych wyobrażeń z prostotą i – przede wszystkim – funkcjonalnością, styl skandynawski korzysta oczywiście z dekoracji. Cukierkowe kolory w formie listew, dekoracji ściennych, szafek czy nawet kontrastowych abażurów na lampie uwypuklą nowoczesny wygląd salonu i kuchni. Styl ten czerpie pełnymi garściami zarówno z konserwatywnych, sprawdzonych rozwiązań, jak i nowych trendów. Należy jednak pamiętać, że w prawdziwie skandynawskim stylu największą gwiazdą jest biel, i to wokół tej barwy powinno toczyć się spokojne życie pozostałych elementów.